Halı Yıkama Acaba Nasıl Yapılıyor ?

Halı yıkamada istenilen sonuçlar iplik aralarına nüfus etmiş toz, kir, bakteri…vs bütün kirlerin yüzeye çıkarılıp atılması, mümkün olduğunca halıya zarar vermeden lekelerin çıkarılması, gerekli parlaklığın, hijyenin ve yumuşaklığın elde edilmesi, kısaca halı derinlemesine, kirleri tekrar kusmayacak şekilde temizlenmelidir. Aksi halde yüzeysel bir temizlik yapılmış olur.

Hangi Halı Şampuanı Kullanılmalı ?

Bazı ürünler halı üzerinde yaşayan, gözle görülemeyen akar dediğimiz kırmızı örümcek kolonilerinin oluşmasına bile yol açarlar.

Halı üzerinde kalan yapışkanlık erken kirlenmeye sebebiyet verir. Halının ömrünü ve de daha önemlisi; bazılarında bulunan kanserojen ham maddeler nedeniyle insan sağlığını riske ederler.

Bu sebeplerden ötürü halı kaliteli ve insan sağlığına zarar vermeyen şampuanlar ile yıkanmalı ve zararsız leke sökücüler kullanılmalıdır.

Durulama Nasıl Yapılmalı ?

Halılar ister geleneksel yöntemle yıkansın, isterse de makineler ile yıkansın halı yıkama da en iyi durulama yöntemi, gelberi ile yapılandır.

Gelberi ve su ile öteleme sırasında tüm temizlik maddeleri, diğer unsurlarla birlikte akar ve gider. Böylece daha sonradan iyi durulamama sonucu oluşabilecek tüm riskler minimize edilmiş olur.

İyi durulama sonucu halılar üzerinde yapışkan kalıntılar, lokal detonelikler, hatta kir ve pisliklerin kalması muhtemeldir.

Bazı firmalar ya da uygulamalarda halı yıkama , fırçalama sonrası gelberi ile ya da başka yöntemle iyice durulama yapılmadan halıların sıkma işlemine geçildiği görülse de bu tasvip edilecek bir uygulama değildir.

Durulama işlemi zaman yönetimi açısından en maliyetli uygulama olduğundan, bu işlemi gerçekten doğru yöntemler ve ekipman ile yapan firmaları yine önemli bir tercih nedenidir.

Halı Yıkama Temizlik Ürünleri

Halı temizlik ürünleri ile halılarınızı istediğiniz şekilde temizleyebilir, sağlıklı hijyen sağlayabilirsiniz.

Normal temizlik ürünleri ile halı temizlik ürünleri arasında ne fark var diye soracak olursanız, halı temizlik ürünlerinin kiri yüzeye çıkarma ve halı diplerine kadar inan maykları, halı kirlerini son derece başarılı bir şekilde çıkarma özelliğinin olduğunu söyleyebiliriz.

Halı temizliği ev temizliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Temizlik söz konusu olduğunda, ev de öncelikle halıların temiz olması gerekir.

Tüm gün halıların üzerinde yürürken kirlerin halıların en dibine kadar işlemesine ve buralarda bakteri üretimine, mikropların çoğalmasına neden oluruz.

Halıları halı şampuanı ile temizlerken, bu bakterilerin halı yüzeyine çıkmasını ve bu şekilde halıları doğru şekilde temizlemeyi de başarırız.

Özellikle çocuklu ailelerin halı temizliğine son derece önem vermeleri ve halılarını düzenli olarak en az 4 ayda bir halı şampuanı ile yıkamaları gerekmektedir.

Halı şampuanı ile özlenilen aranılan temizliğe kavuşabilir, halıların ilk günkü gibi tertemiz ve ışıl ışıl olmasını sağlayabilirsiniz.

Halı temizliğinde halı temizlik ürünleri son derece başarılı neticeler vermektedir.

Halı şampuanı kullanmak bu neden ile önemlidir. Halı temizliğini önemsemek ve halıların temiz olmadığı sürece evde ne kadar temizlik yaparsanız yapın, tam anlamı ile evde hijyeni sağlayamayacağınızı bilmek gerekir. Halılar, havanın temizliğinde de önemlidir.

Bakteri yuvası bir halı, bulunduğu ortamdaki havayı da kirletecektir.

Bu detayları düşünerek, halı temizliğinin hayatınızdaki önemini kavrayabilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam için halı temizliğine dikkat ederek aynı evi paylaştığınız kişilerin yaşamlarında olumlu etkiler yakalayabilirsiniz.

Bu detayları göz önünde bulundurarak, halı temizlik ürünleri ile hayatınızı daha hijyenik, daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

Sağlığınız için doğru temizlik ürünleri kullanmalı, halılar için halı şampuanı tercih etmelisiniz.

Derin Temizlik

Halı yıkamada derinlemesine yıkanmış halı her zaman parlak ve renkleri canlıdır.

Halıyı bir köşesinden katlayıp hav aralarına baktığınızda hav aralarında tüy dahil hiçbir nesneye rastlayamazsınız.

İyi yıkanmış bir halıyı bu kriterleri kullanarak anlayabilirsiniz.

Halı yıkamada yüzeysel temizlenmiş halı mat ve renkleri cansızdır.

Halıyı bir köşesinden kıvırıp hav aralarına baktığınızda tüy ve diğer nesnelere rastlayabilirsiniz.

Halı Yıkama Fiyatları

İyi halı yıkama firmaları maksimum kaliteye ulaşmak için en iyi girdileri kullanmaktan kaçınmazlar.

Bu da doğal olarak maliyetlerine yansır.

Bir halının yıkanma süresi bile endüstriyel halı yıkamada maliyeti etkiler.

Dolayısıyla halı yıkama firması seçerken fiyatı kalitenin arkasına ekleyip ikinci planda tutmakta fayda vardır.